Doc. Ing. Arnošt Katolický, CSc

AKADEMIE MANAGEMENTU AKA-KONZULT

HOME

KONTAKT

Poradenství, vzdělávání a zpravodajství

SOUDNÍ ZNALEC

AKA-MONITOR

e 7 n e w s

AKADEMIE

INTERNET

AKA-KONZULT

Odkazy z této stránky
 budou aktivovány
 postupně!

 

MAPA STRÁNEK

HLAVNÍ MENU

 
aaa

K N I H Y - AKA-MONITOR - R E C E N Z E

 

The Sims  + Livin´Large
Průvodce strategickou hrou
Petr Nováček

Psát knihu o hře, jejíž kvalita není nejlepší, je z mnoha důvodů dřina. Psát
knihu o výborné hře je ještě těžší. Ať autor chce či nechce – jeho
kniha je reklamou hry – dobrou nebo méně dobrou. Kniha o hře je virtuálním slovním a obrazovým modelem dynamického děje. Autor se musí velmi dobře
seznámit s cílem hry, musí pochopit její jádro a záměr tvůrce hry. Jen tak může
podat věrohodný obraz hry potenciálnímu nebo reálnému hráči. Obsah knihy má být navigátorem hráče v moři vlastností a možností, které hra nabízí.
        
Psát recenzi na knihu o hře je o to těžší, o co lepší je hra sama. Recenze knihy nemůže být hodnocením hry, objektu pozornosti autora knihy, ale hodnocením toho, jak autor hru dokázal prezentovat.  Naštěstí mi i v mém pokročilém věku zůstalo dost z klukovského zaujetí pro hry.To  mi umožnilo „vložit ruku do rány Kristovy“ a přesvědčit se nejdříve osobně co Simsy od hráče chtějí a co mu nabízejí. Teprve poté jsem začal hodnotit knihu o hře Sims.
           Je knížka o hře The Sims potřebná i v situaci, kdy na internetu existuje bezpočet stránek věnovaných této populární hře? Odpověď zní ANO. Většina stránek je v cizím jazyce, ne každý má již přístup na internet a hlavně: málo který text o The Sims je zpracován tak podrobně a metodicky fundovaně, jako kniha Petra Nováčka.
         Kniha o hře Sims má ještě jeden významný přínos. Upozorňuje na existenci hry, která se výrazně odlišuje od většiny válečnicky laděných her. Mnohý rodič po nainstalování Simsů prohlašuje: „požehnaná hra“ – schopná zaujmout děti bez násilí, zabíjení a neustálého kraválu! Hra rozvíjející tvůrčí schopnosti a podporující modelové chápání životních situací a dění ve společenství lidí. Velkou zásluhou knihy Petra Nováčka je to, že tyto vlastnosti hry The Sims přibližuje, orientuje a nenásilně motivuje děti k přístupu, který je pro jejich vývoj prospěšný.
         Kniha pomáhá upřesnit si prvotní představu o hře Sims, jako o jakési stavebnici. Vede čtenáře k pochopení toho, že jde o dynamický model života v rodině a ve společnostiI řazení kapitol v knize napovídá, o co ve hře jde především: zaměstnanci, sousedé, práce a kariéra, profese, vlastnosti Simů, a pak stavba a rekonstrukce domů.Bez pročtení knihy je dosti obtížné pochopit komplexní charakter modelu hry.
         Obsah knihy je rozdělen do dvou částí.
Názvy a obsah kapitol první části – pro začátečníky:
- Úvod do hry – náplň hry a „Co mi Sims daji?
- Úvodní obrazovka – tvorba nové rodiny a význam dalších tlačítek
- Herní obrazovky – live mode, nábytek, rekonstrukce domu a jeho okolí
       Mood, Personality, Vztahy, Práce, Dům
Do první části knihy jsou zařazeny i informace:
- o optimální konfiguraci  a optimalizaci hry
- o fotoalbu, k ukládání momentek situace na ploše hry.
Celé bohatství hry je zpřístupněno ve druhé části knihy – pro pokročilé
Již samy názvy kapitol hovoří jasně o tom, kde je skutečné jádro hry
- Zaměstnanci – hospodyňka a zahradník
- Sousedé
- Práce a kariéra
- Stavba a přestavba domu – včetně vybavení domu
        Zajímavou částí knihy je kapitolka věnovaná financím. Finanční prosperita obyvatel je jedním z cílů hry. Péče o Ceny, náklady a placení účtů je součástí hry The Sims.
         Kniha obsahuje vhodně volené ukázky obrazovky, které usnadňují studium textu. Kniha o čtenáře – potenciálního hráče pečuje dokonale. Svědčí o tom i zařazení kapitolky nazvané příznačně Tipy, triky a cheaty. Dobrým vodítkem začínajícího hráče je i ukázkový příklad.
         Všechno se vyvíjí – ani Simsy nejsou výjimkou. Krátce po vydání základní
části hry Sims vyšel datadisk „Livin´Large“, obohacující možnosti hry. Informace o Datadisku LivinˇLarge charakterizuje směr rozšíření možností: 125 nových předmětů, chemická laboratoř, džín v láhvi, robot, křišťálové koule pro předpovídání budoucnosti, nové parcely a nové kariéry pro obyvatele domů ve hře The Sims.
         Dnes si již málokdo dovede představit hru The Sims bez vazby na internet, který se stal bohatým zdrojem poznatků, ale pro hru The Sims především zdrojem nesčetných doplňkových prvků hry, které lze na internetu získat v několika režimech – od koupi, přes bezplatný download až po výměnu mezi hráči. I tato důležitá část podporující u dětí smysl pro komunikaci je v knize hospodárně, ale výstižně obsažena. Čtenář ocení i komentovaný přehled webových stránek, z nichž většina je i po dvou letech aktivních.
         Završením této části je kapitolka věnovaná tvorbě vlastní www stránky s přímou podporou prostředí hry, které umožňuje automatické vygenerování html kódu stránky, která je připravena k uploadu do prostoru na webu.
           K počítačovým hrám lze přistupovat z několika hledisek. Z hlediska uživatelského, kdy se hráč zajímá jen o proces hry, z hlediska poznávacího, kdy se hráč-uživatel zajímá i o to, jak je hra udělána, a nakonec z hlediska tvůrčího, kdy se pokouší něco napodobit, změnit, či vytvořit. Hra The Sims patří do kategorie her, které jsou natolik otevřené, interaktivní, že umožňují uplatnit všechny tři přístupy v jediné hře. Velkou zásluhou knihy P. Nováčka je, že vede hráče problematikou hry tak, aby postupně zvládl všechny tři přístupy.
        V úvodu recenze jsem napsal, že pro hodnocení knihy o hře je nejdůležitější to, do jaké míry kniha vystihuje filosofii hry, záměr autora hry, její cíle, jádro a jakým způsobem hráče naviguje. Kniha je kvalitní informací pro začátečníka a kontrolním listem poznání pro pokročilé. Je úvodem i návodem. Knize P. Nováčka náleží podle tohoto kriteria jednoznačně kladné hodnocení. Kniha vyšla v prvním vydání v roce 2001, ale ani po dvou letech na hodnocení nemohu nic změnit.

Doc. Ing. Arnošt Katolický, CSc.
Doc.aka@akamonitor.cz
25. února 2003.
 


Odkaz na URL
zabava.akamonitor.cz

 

doc. ing. Arnošt Katolický, CSc  - 25. února 2003.

 

Seriál článků na téma management znalostí

   Webmaster: doc.aka@akamonitor.cz - KONTAKT - 377471758, 728-218877