PhotoStory 3 od Microsoftu
 

AKA MONITOR

 

doc. ing. Arnošt Katolický, CSc.

 
DIGIFOTO AKA
WEBLOG


Photostory 3 od Microsoftu
      
Když jsem otevřel únorové číslo časopisu „Jak na počítač“, zaujal mne návod k obsluze programu podporujícího aktivity v oblasti prezentace digitálních fotografií, o kterém jsem dosud neslyšel. Microsoft Photostory 3, nebo jinde Photostory for Windows. Pod tímto názvem jsem program našel i na přiloženém CD ( cca 5 MB i).
       Porozhlédl jsem se po webu a konstatoval, že mám trochu zpoždění, na řadě zpravodajských serverů jsou k dispozici informace o programu již cca od října, kdy údajně do ČR dorazil. Nezbývalo mi nic jiného, než rychle zpoždění dohnat. Nainstaloval jsem program, vybral sadu fotografií pořízených digitálem SONY P73, odstartoval program a nestačil jsem se divit. Nepůjde asi o program, který bychom našli ve výbavě profesionála, ale pro toho, kdo má digitální fotografii jako koníčka, může přispět nejen k pobaveni, ale i k využití odpovídajícímu poslání programu. Vůbec není vyloučena ani aplikace v odborné prezentaci.
       Co Photostory ve verzi 3 umí?
- Photostory umožňuje vytvářet „story“, editovat existující příběh a přehrávat uloženou story a to jako ozvučené video
- načítá sekvenci fotografií z libovolného zdroje dostupného přes počítač
- umožňuje obratem vyřadit nepotřebné snímky a seřadit zbylé fotografie do sekvence odpovídající pojetí příběhu ( odtud „story“) , který má zobrazit.
- nabízí snadnou úpravu jasu a kontrastu snímku, jeho ořez
- obrázek dokáže upravit jako negativ, B/W, sepia, apod.
- umožňuje vložit do snímku titulek vytvořený za podpory jednoduchého standardního editoru, nabízí varianty umístění popisu
- ke každému snímku lze přidat zvukový komentář
- vytvořenou „story“ ukládá do standardní složky na disku, kde ji hledá jak při preview, tak při přehrávání hotového videa
- před vygenerováním a uložením videa nabízí volbu odpovídající různým účelům vytvořené prezentace ( k zobrazení na počítači, k odeslání e-mailem, atd.)
- pro automatickou prezentaci ( slideshow ) nabízí volbu intervalu zobrazení jednoho snímku
- obrazovou informaci celé story umožňuje doplnit hudebním doprovodem
- výběr hudby umožňuje z existujících souborů na disku. Současně umožňuje využít generátoru hudebního doprovodu, při čemž tvůrce slideshow má možnost vybírat z předložené nabídky výchozí melodii, styl hudby, nástroj apod.
- nahrazování snímků lze obohatit volbou některého z nabízených přechodových efektů
- příjemně mne překvapila možnost animace pomocí simulace funkce kamery. Lze zadat prostor na snímku, kde má zobrazování snímku při jeho předvádění začít a prostor, kde má předvádění skončit. Program tak simuluje pohyb kamery a zoomování.
- pro zobrazení příběhu program spolupracuje s Windows Media Playerem ve verzi 10.
 Nepochybuji o tom, že se brzy vyrojí kritici, kteří na prográmku, který je k dispozici zdarma, najdou četné „mouchy“. Jak jsem uvedl na začátku textu, zřejmě nepůjde o nástroj pro profesionální tvorbu. Snadná obsluha, vhodný výběr funkcí a dostupnost programu Photostory 3 od Microsoft, však určitě zaujme řadu fandů prezentací digitálních fotografií, kteří ocení možný přechod od statických a „tichých“ snímků, k animaci a k ozvučení.
      
Jsem přesvědčen, že si s programem potají pohrají i přísní kritici.
Místo vložení obrázků prostředí přímo do textu jsem zvolil odkaz na jednoduchou prezentaci pořízenou pro web v programu od firmy Zoner. K slideshow věnované programu Photostory 3 se dostanete volbou odpovídajícího odkazu v sekci REPORTÁŽE v mém AKA MONITORU www.akamonitor.cz/reportaze.htm
Arnošt Katolický
6. února 2005.
 

 
Měsíční návštěvnost AKA MONITORu:  151.303 přístupů
doc.aka@akamonitor.cz