AKA MONITOR – www.akamonitor.cz - vzdělávací a zpravodajský portál doc. A. Katolického

PHOTO life 69/2009

www.photorevue.cz

 

Buď vítán nazpět "PHOTO life"!

Obsah časopisu byl již monitorován na stránkách portálu AKA MONITOR v minulosti. Číslo 69 je prvním číslem, které bylo zařazeno do monitoringu po několikaleté přestávce.
Na uvítanou věnuji novému číslu o něco více pozornosti.

 

Číslo 69 vyšlo v týdnu od 4.února 2009. Časopis vychází 6x do roka.

Ale pozor! Další číslo PHOTO life (70) vyjde již v týdnu od 5. dubna.

Informace o obsahu čísla - cituji z portálu www.photorevue.cz

"69 číslo přináší dosud nejrozsáhlejší množství článků ve své historii, a nabízí tak mnoho zajímavého čtení pro stále ještě dlouhé zimní noci. Možná, stejně jako my, po dočtení Photo life někdy po půlnoci vezmete fotoaparát a vydáte se do mrazivé noci na lov jedinečných snímků. Dobrou bílou noc se jmenuje článek, ve kterém vám poradíme, jak zvládnout technickou stránku "noční" věci. Chyběla vám až dosud vysoce účelná, kvalitní a přitom elegantní móda pro fotografy, která by vám poskytla tepelný i užitný komfort za každého počasí? Pak vás stejně jako nás potěší a mile překvapí exkluzívní fotobundy Gitzo. Křivky, histogramy, pixely, obrazové body... Je toho hodně, co musíte v digitální fotografii znát, a hned ve dvou článcích vám pomůžeme najít zajímavá řešení a zbavíme vás starostí s neostrou kresbou objektivů. Představíme vám také jedinečnou digitální černobílou fotolaboratoř, která vrací černobílé snímky opět do hry o Masterclass. Soňa Lechnerová si tentokrát hrála s umělou ledovou tříští, chobotnicemi a krabem. A prozradí vám, jak si hrát a přitom získat skvělé kreativní fotografie. A to zdaleka není vše - přečtěte si celý obsah nového PHOTO life!

 

Celý článek i s vloženými ukázkami stránek časopisu najdete na  adrese:

http://www.photorevue.cz/content/view/675/69/

 

Stručný komentář k vybraným článkům uvedeným na www.akamonitor.cz/5xnej.htm:

 

Černobílá fotolaboratoř

Černobílá fotografie je fascinující, pokud je dokonalá. Seznamte se proto s nejoblíbenějším programem profesionálních fotografů pro úpravu digitálních černobílých fotografií. Silver Efex Pro je skutečný TOP SW, který vrací digitální fotografii skutečnou tvář a charakter.

 

Úrovně a křivky

Naučte se používat dvě nejdůležitější funkce při úpravě černobílých fotografií! Podívejte se na průběhy křivek a jejich využití pro působivou tonalitu snímků. Přinášíme vám 4 vzorové křivky, které se vám určitě budou hodit.

 

Perspektiva a prostor

Perspektiva a prostorové působení v produktové fotografii patří k podceňovaným faktorům ovlivňující působivost snímků. Podívejte se, jak je možné dosáhnout profesionálních výsledků s běžným fotoaparátem. Další praktické ukázky a postup dalšího možného řešení s běžným objektivem můžete vidět na našem DVD Lexikon fotografie!

 

Makrosáňky

Jestli při manipulaci se stativem u makrofotografie máte pocit, že přijdete o nervy, pak byste neměli přehlédnout možnosti, které nabízí zaostřovací sáňky s mikroposunem. Nejde jen o neohrabaný posun stativu bez sáněk, ale i o posun objektu mimo optickou osu objektivu a změnu měřítka při přeostření objektivu - to vše vyřeší makrosáňky. S nimi se stane fotografování i v největším měřítku skutečnou radostí. Méně rozčilování znamená více kreativity! 

 

Nodal Ninja

Seznamte se se systémem pro skládanou panoramatickou fotografii, vertikální, horizontální i sférickou.

 

Dobrou bílou noc

Příběh jedné naší kouzelné bílé noci... Vyjeli jsme fotografovat po půlnoci a venku prožili  více než dvě kouzelné a fascinující hodiny. Vyzkoušejte si i vy, vyzbrojeni našimi radami, jaké je noční fotografování. A jak uvidíte, světla je dost, jen to nesmíte přehnat. Když budete exponovat příliš dlouho, noční snímky budou vypadat stejně, jako na jedné naší ukázce - jako byste je fotografovali za dne!

doc. Arnošt Katolický
doc.aka@akamonitor.cz