AKA MONITOR  - www.akamonitor.cz - doc.A. Katolický

Elektronické knihy
eBooks

Recenze knihy
"OKEM FOTOGRAFA"
Nepostradatelná cestovní příručka pro fotografování s DSLR

Odborný weblog
NOVÉ KNIHY

 


Okem fotografa
Nepostradatelná cestovní příručka pro fotografování s DSLR
Michael Freeman
Vydal: Computer Press, 2010.
© 2009 The Ilex Press Limited

Michael Freeman je světoznámý profesionální fotograf a autor úspěšných knih. Manželka autora označuje za „profesionálního turistu“. To proto, že cestování  a fotografování je pro autora doslova celý jeho život. Touto činností stráví  přes polovinu roku.  Cestuje, aby mohl fotografovat, což je právě ona drobná odlišnost, která ho odlišuje od obyčejného turisty.  Na svých cestách autor vždy plní jeden nebo několik úkolů a každá jeho cesta má jeden nebo několik  cílů a pokaždé se jedná o zřetelně odlišný záměr.

Příručku nazvanou „Okem fotografa“ vytvořil autor, podle vlastních slov, tak trochu i kvůli sobě, jelikož obsahuje všechny potřebné informace, jež potřebují všichni, kdo se někdy vydají na výpravu za výjimečnými snímky.  V šesti tematických kapitolách se praktické rady zaměřené na techniku střídají s nejrůznějšími fotografickými postupy.  Společně poskytují návod na to co, jak a kdy fotografovat, abychom nepropásli žádnou příležitost k zachycení skvělého snímku.

Obsah knihy je rozdělen to 6-ti částí:
- Příprava
- Na cestě
- Cena světla
- Objekty

- Témata
- Doporučení

Knihu doplňuje přehled portálů pro sdílení fotografií určené pro běžné uživatele.
Výkladový slovníček se 41 pojmy  z oblasti fotografování a index příručku uzavírají.

Vybraná dílčí témata, která mne zaujala:
- Stanovení vlastních cílů
- Sada pro cestování s DSLR
- Ochrana fotoaparátu
- Fotografování zvláštních událostí
- Fotografování předem připravených slavností
- Plánování budoucích úprav digitálních snímků
- Převod barevného snímku na černobílý
- Odlišnosti kultur
- Poznámky a titulky
- Hranové nasvícení. Měkké světlo
- Zobrazení zdrojů světla
Významné místo v knize přísluší tradičně i tématům fotografií. Autor se věnuje jak otázkám typickým pro jednotlivá témata, tak otázkám spojeným hledání tématu. Příručka obsahuje  řadu poznatků, které jsou pro fotografování témat společné. Mezi jiným jde o problematiku označovanou jako kouzlo neočekávaného a jak se vyhnout klišé
V kapitole „Doporučení „ autor probírá na příklad témata: vybavení na cesty, jak se připravit na putování, světlo, jak získat maximum z fotografování z objektů a témat.  V knize nechybí ani takové praktické otázky, jako:napájení fotoaparátu s tabulkou napájení, ukládání snímků,
ale i vyjednávání na celnici, bezpečnost na cestách a téma zákony.
V závěru příručky uvádí autor vybrané zdroje na Internetu
- zprávy z vládních zdrojů, informace o zdravotních rizicích, problémy s vybavením a přístroji, příběhy z expedicí, zprávy a deníky.

V úvodu své příručky dává autor nahlédnout do toho, co stojí v pozadí jeho záměru na sepsání příručky „Okem fotografa“. Obecně rozšířená představa o cestování je neodmyslitelně a dlouhodobě spjata s fotoaparátem. Minulost ukazuje, ža ani těžké přístroje, obtížná a značně nejistá příprava fotografického materiálu  na místě, neodradila nadšené fotografy od záměru na prozkoumávání a záznamu objektů z celého světa. Lidé chtěli od začátku vidět, jak vypadá svět se všemi jeho památkami, krajinami či kulturami. Tento požadavek spolehlivě ukojily fotografie. Stejně jako dnes.
S rozvojem technologií všeho druhu, se výrazně změnil způsob, jakým se touha po poznávání světa uskutečňuje a kolik milionů lidí se fotografováním zabývá. Podle autora jsou lidé, kteří v okamžiku, kdy vezmou do ruky fotoaparát s příslušenstvím, poněkud znervózní. Odpověď na tyto situace se podle Michala Freemana redukuje se na otázku přípravy.  Je třeba vědět co můžeme naplánovat a co nechat až na samotnou cestu. Toto všechno se týká jak předmětů, které se chystáme fotografovat, tak samotného vybavení, jež budeme při fotografování používat. Tak jako fotografování rozšiřuje naše obzory, tak digitální fotoaparáty rozšiřují možnosti fotografií pořizovaných na cestách.

Kniha představuje komplexní pojednání o cestování s digitálním fotoaparátem, s uvedením celé řady praktických informací, která fotografovi na cestách přijdou vhod.
V přehledné a čtivé formě nás Michael Freeman provází jednotlivými fázemi  přípravy na cestování s digitálním fotoaparátem. Popisuje své bohaté zkušenosti  s hledáním témat a objektů a radí, jak využít různé přírodní podmínky včetně  proměnlivých vlastností světla. Kniha má formát kapesní příručky, provedením na křídovém papíře se však  příručka řadí mezi vybrané kousky fotografické literatury.
CPress opět přinesl českým fotografům, profesionálům i amatérům, opravdu užitečnou, praktickou, čtivou knihu s řadou velmi poučných a názorných ukázkových obrázků.

doc. Arnošt Katolický,
10. května 2010.
 

 

V Plzni dne 10. května 2010.