Nejnavštěvovanějšími stránkami jsou weblogy: ITSM/ITIL, VISIO, e-Learning, digifoto a j.
     

Doc. Ing. Arnošt Katolický, CSc

AKADEMIE MANAGEMENTU AKA-KONZULT

HOME

KONTAKT

Poradenství, vzdělávání a zpravodajství

SOUDNÍ ZNALEC

A K A   M O N I T O R


RECENZE
----------
DigiFoto
----------
E-books
 

 

NOVINKY
ČASOPISY

 

MAPA

 
E-books
Projekt. manag.
Znalost. manag.
E- business
E-learning
Nová ekonomika
Inovace
Reportáže
Recenze
Foto-Video
 

Měsíční
návštěvnost
AKA MONITORu
v prosinci 05
242.365
přístupů

 
aaa

K N I H Y - R E C E N Z E - 2001 až 2006

 

Štvou vás kolegové? Už nebudou!
50 typů protivných lidí, které potkáváte v práci, a jak na ně

Andrew Holmes, Dan Wilson
 


 

         

       “Štvou vás kolegové? Už nebudou!“.  Takový název musí přilákat každého, kdo měl to „potěšení“ sdílet kancelář, nebo oddělení s nějakým tím „protivou“. Knihu vytvořila dvojice autorů. Autorem textu je ANDREW HOLMES - spisovatel, pozorovatel lidí a sběratel jejich příběhů. Je považován za proslulého lovce lebek těch největších Protivů v práci. DAN WILSON je ilustrátor a výtvarník, považovaný za myslitele a génia na hranici normálnosti.
       V této své recenzi využívám
volné citace z textu knihy. Činím tak proto, abych co nejvíce přiblížil nejen obsah, ale i přístup autorů, který pro čtenáře vytváří velmi unikátní příznivou atmosféru.  
       Úvodní část knihy hovoří o protivech ( lidech )  v práci , ale i o radosti z práce. Poté autoři probírají jednotlivé typy lidí. Zajímavým a přínosným shrnutím je kapitolka nazvaná Doslov. Z obsahu uvádím několik vybraných názvů vztahujících se ke konkrétním typům lidí: Ochránce vlastního zadku, Drtička koulí, Ochlasta, Tovární komín, Dinosaurus, Rušitel,
Chlubil, Drbna, Největší nudil, Líný prevít, Závislák, Malý velký muž, Tokající ptáčci, Mučedník, Duševní onanista, Všetečka, Bojovník proti diskriminaci, Silniční zátaras, Sinatra, Teflon a Měsíček, Objímač stromů, atd.

       Kniha zkoumá odvrácenou stranu pracovního prostředí a odhaluje mnoho kolegů, kteří se ocitli na zeměkouli jen proto, aby nás štvali, působili nám deprese a šli nám na nervy.  Práce je nutností, kterou musí většina z nás snášet 30 až 40 let. Jistě vás však již napadla otázka: ale proč musí být mnohé pracoviště takovou děsivou noční můrou? A proč nás musí tolik kolegů v práci vytáčet?
 
       Podle autora by měla být kniha pomocníkem v boji proti hrůzu nahánějícím kolegům na každém pracovišti. Řada výchozích poznatků pro tvrzení obsažená v této knize byla získána z neoficiálního průzkumu 2878 zaměstnanců, který autor podnikl v průběhu psaní této knihy. Kniha zdůrazňuje především poznatek, že každý ze spolupracovníků má jisté charakterové vlastností, které se potřebujeme naučit rozeznávat, porozumět jim a v případě výskytu určitých typů se jim za všech okolností vyhýbat. Autor nám nabízí novou terminologii, nový pohled na naše kolegy v práci a diskuse o nich.
       Kniha nám představuje 50 typů nepříjemných lidí, kteří nám ztěžují život více, než je nutné. Jsme-li vyzbrojeni touto knihou, budeme vědět jak se vyhnout nepříjemným lidem a pitomcům. 
Každé z 50-ti hesel obsahuje:
- obecnou charakteristiku Protivy (včetně anekdot a příběhů kolegů);
- míru nepříjemnosti, počínaje číslem 1 (mírná) až k číslu 10 (extrémní);
- jeho výskyt od 1 (nesmírně vzácný) až k 10 (velmi běžný);
- sezónní variace, identifikující sezónní změny chování Protivy;
- způsob vyhýbání se Protivům, případně i  strategii odplaty.
Na konci každého hesla nám autor rovněž poskytuje možnost zaznamenat si, že jsme tohoto Protivu zaregistrovali, a přidat naše vlastní hodnocení.
       Co nám autor doporučuje? Nabízí nám několik navzájem velmi odlišných variant. Řiďte se podle autorových pěti nejlepších rad:
1. Zjistěte, co je vaším problémem.
2. Skloňte hlavu, buďte pilní a nevstupujte nikomu do cesty.
3. Sežeňte si takovou práci, abyste nemuseli být v kanceláři.
4. Dostaňte se mezi nejvýše postavené vedoucí, abyste měli
dostatek vlastního prostoru a nikdo vás nerušil.
5. Odejděte do důchodu.
A nakonec nás autor vyzývá:  zapamatujte si "Pět zlatých pravidel při zjišťování nepříjemných lidí". Jejich respektování by nám mělo umožnit vést naplněný, šťastný a bohatý život. Zde jsou:
1. Nikdy neposuzujte knihu podle obalu. Nesmíte se dát zmást prvními dojmy. 
2. Nebuďme se svým odhalováním nepříjemných lidí přehnaně spokojení. Protivové jsou schopní se přizpůsobovat, vyvíjet, mutovat a křížit, a proto se můžeme občas setkat s bytostí, která se podobá chameleónovi.
3. Pamatujme si, že tato kniha neobsahuje žádné morální naučení. Za prvé nám má kniha v našem pracovním živote poskytnout trochu zábavy. A za druhé, všichni jsme v té či oné podobě Protivové, takže "pozor na prosklené zdi, kde je vše vidět".
4. Nepouštějte se do žádných rvaček na pěsti. Jakékoliv tvrzení, že nás k tomu kniha nabádala, před soudem neobstojí'.
5. Naučte se mít protivy rád! To je nejtěžší a nejnáročnější ze všech zlatých pravidel.
       Nesnesitelní kolegové nás občas dohánějí k zuřivosti a raději děláme všechno možné, abychom se jim vyhnuli. Podle autorů knihy však existuje i lepší způsob, jak se s protivy vypořádat. Přesvědčí nás o tom tak, že nám představí 50 nejprotivnějších typů lidí, kteří nám jdou v práci na nervy a dělají nám dennodenně z práce peklo – ale odteď už nebudou. Proč? Protože v knize najdete u každého Protivy jeho přesný popis a míru jeho nepříjemnosti, vtipnou ilustraci, ale i konkrétní návod, jak na něj. Autoři nám doporučují, abychom pozorovali, četli s tužkou v ruce, dělali  si poznámky.
       Kniha je napsána tak, aby nám umožnila všímat si kolegů, které nejvíce nesnášíme, a zároveň vyjádřit přístupným způsobem naše vlastní pocity. Jde však ještě dále. Řekne vám, jak se protivným kolegům vyhýbat, případně i mstít - pokud jsme dost odvážní.  Důležité je, že existuje způsob jak se s Protivy vypořádat. S humorem a nadsázkou vás o tom přesvědčí autoři léto knížky. U každého Protivy naleznete jeho přesný popis a míru jeho nepříjemnosti. Pozorujte, čtěte s tužkou v ruce, dělejte sil poznámky, vyplatí se to..
       A kdy knihu číst? Leccos napovídá autor v textu knihy. Myslím, že jakmile se s ní jednou alespoň zběžně seznámíte, vzpomenete si na ni vždy, když narazíte na „kandidáta“ na některého z definovaných typů a budete potřebovat radu jak se ho zbavit, nebo jak alespoň minimalizovat své utrpení. Nemáte-li rádi tradiční suché podání základů psychologie či sociologie a potřebujete radu, která by Vám pomohla řešit problém v mezilidských vztazích na pracovišti, neprohloupíte, když sáhnete po této knize, která Vás dokáže nejen poučit, ale současně i pobavit.
       Jednu
dílčí výhradu bych ke způsobu podání obsahu knihy přece jen měl. Možná by bylo spravedlivé uvést, že v tom moři pracovišť existují i ostrůvky, kde se žije docela dobře. Možná, že jsou to kolektivy „vyléčených“ protivů, kteří se poučili – třeba i z této knihy, která v originále vyšla již v roce 2004 a v češtině letos ( 2006 ).  Kniha je sice věnována především poměrům na pracovišti, ale po nahlédnutí do jejího obsahu sami zjistíte, že některé poznatky nám mohou být užitečné i v jiných situacích.
        Tato kniha může změnit i způsob, kterým jsme my sami hodnoceni. Přispěje k tomu, abychom i sami se sebou začali něco dělat. Kniha je dokonalým pomocníkem a proto i skvělým dárkem pro každého!  A když Vám z nějakého důvodu nepomůže, alespoň se dobře pobavíte.
      
Arnošt Katolický ©
Doc.aka@akamonitor.cz
http://www.akamonitor.cz/
15. dubna  2006

 

Další recenze ZDE

 
 

Nejnavštěvovanější  weblog věnovaný tématu "ITSM - ITIL"
(
IT Infrastructure Library)

VISIO - monitor
nový weblog věnovaný MS Visio 2003

Katalog recenzí

 

   Autor obsahu a webmaster: doc.aka@akamonitor.cz

//-->