AKA MONITOR
www.akamonitor.cz

   
 

RECENZE

 
HDR
SOFTWARE
(bude doplněno)
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Fotografujeme děti - ZONERfoto.cz – workshop
Ginny Felch, Allison Tyler Jones
www.zonerpress.cz


Kniha patří do ucelené řady komplexního programu ZONERfoto.cz , určené pro začínající a mírně pokročilé majitele digitálních fotoaparátů.
Recenzi chci uvést citátem, vyjadřujícím
hlavní myšlenku knihy :
„S pokrokem digitálních technologií může každý zaznamenat přijatelný snímek dítěte, ve smyslu vyhovující expozice. To je téměř zaručeno. Otázkou je, jak vytvořit výjimečnou fotografii dítěte. Takovou, která zaujme i po létech. „

Zkušené autorky a fotografky předkládají v knize ucelený přehled rad a doporučení pro všechny úrovně fotografů a bez ohledu na to, zda pracujete s jednoduchým kompaktním fotoaparátem typu „namiř a stiskni“ nebo s profesionální zrcadlovkou. I když patříte mezi naprosté začátečníky, nemusíte se bát, že byste byli zahlceni nestravitelnými technickými informacemi.

Autorka se vyznává ze svého vztahu k dětské fotografii  slovy: „Vzrušuje mne myslet na to, že mohu být iniciátorkou i součástí vaší radosti, záliby i zaujetí pro fotografování dětí.
Rodiče stráví mnoho hodin pozorováním, hraním si a dohledem nad dětmi při mnoha činnostech. A nejdůležitější je, že rodiče mají v sobě přímo srdeční vztah! To je klíč, který otvírá bránu pro tvorbu pěkných dětských snímků.

OBSAH - Názvy kapitol
-
Umění fotografovat děti
- Fotografovy starosti
- Vidíme světlo
- Ovládáme světlo
- Kompozice
- Vlastní styl
- Emoce a výrazy
- Věk a skupiny
- Výbava fotografa dětí
- Úpravy na počítači

Je vždy dobré se poučit, jak dělat ještě lepší fotografie, ale zásadní vliv na naši tvorbu mají naše vidění, zaujetí a osobní cit. Ti, kteří hledají vědecké definice a předpisy pro ostré a perfektní snímky, se budou muset poohlédnout po jiné knize; jiné publikace přetékají takovými informacemi. 
V publikaci najdete samozřejmě i kapitolu věnovanou nezbytným čistě fotografickým základům, doporučenému fotografickému vybavení jak pro fotografování v interiéru, tak v exteriéru, jak ve studiu, tak i mimo něj. Je připojena i kapitola o následné úpravě fotografií. Každá část knihy je zakončena malým „domácím úkolem“ pro procvičení; jednu fotografii z každé kapitoly můžete zaslat na adresu vydavatelství, kde budou vystaveny ve fotogralerii společně s ostatními.

Nové myšlenky jsou v nás, a všichni jsme možnými tvůrci nebo umělci. Můžeme hledat inspiraci kolem sebe, ale náš úhel pohledu, náš cit pro okamžik a naše osobní hodnocení jsou východiska, která potřebujeme pro naši další tvorbu.

Kdo by neměl zájem o možnost vylepšit své fotografování krok za krokem jen učením se dívat a vidět, a pochopením několika fotografických základů?

Vybraná dílčí témata
Motivace
Důležitost hry
Momentky oproti portrétům
Zaostřeno na pocit
Vlastní styl
Klasický a romantický styl
Současný styl
Fotožurnalistický styl
Příprava rodičů na portrét dítěte
Oči: brána do duše
Dítě v přírodě
Řeč těla, gesta a pohyb
Fotografie vypráví příběh
Psychologie dětí
Věk a skupiny
Rodinné skupiny
Rodič a dítě
Obrazová galerie
Fotografický příběh
Fotografická kniha

Než se po hlavě vrhneme do fotografování, musíme pomyslet na to, co nás přitahuje a jaké máme fotografické cíle. Je třeba nejdříve vyhodnotit naše přednosti a motivaci, které budou ovlivňovat každé naše rozhodnutí o potřebném vybavení a druhu činností, které zamýšlíme.

Měli bychom si položit následující otázky:
- Jsme spokojeni s obyčejnými snímky dokumentujícími rodinný život a přátele?
- Objevujeme rádi krásu a složitost věcí kolem nás?
- Kdo jsme a kde se nalézáme jako fotografové?

Ať už fotografujeme děti pro zábavu nebo za peníze, musíme se po celou dobu věnovat tvůrčí  stránce, což nám umožní vyvinout si vlastní styl a rukopis. Rukopis nám dovolí vytvářet přitažlivé, inspirující a věrohodné fotografie. Nemusíte chodit do školy za tvůrčími cvičeními. Můžete si udělat svoje vlastní s využitím návrhů, které autorky zařadily na konec každé kapitoly.

Přehled zadání, umístěných na závěr kapitol
Zrcadlení a odraz na stěně
Ovládáme světlo
Předejte poselství divákovi
Vytváříme neobvyklý portrét
Vyprávějte příběh
Rodiny a sourozenci
Zkoumáme možnosti zoomu
Ořezáváme s ohledem na účinnost snímku

Vyberte vlastní objekt fotografování, není ale nutné opisovat, buďte sví. Projdete-li si všechna zadání budete překvapeni, jak se mění ze dne na den vaše vidění a jaký vliv to bude mít na vaši práci.

Fotografie vypráví příběh
Důvěrné přátelství na dětském snímku se dotkne rodičovského srdce. Přidání vřelosti, vlídného prostředí a měkkého osvětlení k dětskému vzezření nám dovolí vytvořit fotografii, která bude mnohem více než jen momentkou.

Jako cvičení můžeme pozorovat vztahy mezi dětmi a rodiči, až příště budeme v parku nebo přeplněném nákupním středisku pozorovat malé človíčky. Když budeme mít otevřené oči a srdce, uvidíme zjevné i jemné rozdíly ve vztahu máma-dítě a táta-dítě. Někdy to bude záblesk pohledu, jindy jemný dotek, držení rukou, tichý hovor. Dáme si minutku oddech před ponořením se do dalšího fotografování a budeme pozorovat, jak se děti a rodiče navzájem ovlivňují a jak jejich přirozená řeč těla a vztahy přidávají život a spontánnost do našeho díla.

Autorky uvádí některé doporučené scénáře (z mnoha podobných):
- Děti tiše sedící na pohovce
- Dítě hrající na klavír
- Batole objímající plyšovou hračku
- Dítě s kočkou nebo psem
- Oblékající se dítě
- Děti s květinami
- Rybařící otec a dítě
- Dítě pozorující svůj odraz

Autorky doporučují využít fotografie k „vyprávění“ příběhu o dítěti - s pointou fotografováním jeho podstaty a nebo jen její části. Doporučuje zkusit následující:
- Obnošené dětské botičky
- Křesílko s oblíbenou panenkou nebo zvířatkem
- Dětská nožka vykukující zpod polštáře
- Dětská ruka v rodičovské dlani
- Zezadu snímané batole držící se máminy sukně nebo tátových kalhot
- Letní oblečení vlající ve větru nebo visící na dveřích
To, co hledáme, je pocit, nálada, výraz. Všechny tyto prvky posunou fotografii o krůček blíže k ohromujícímu, dynamickému a nádhernému portrétu.

Fotografování dětí je oblastí fotografie, kterou si projde většina z nás, bez ohledu na to, zda na profesionální nebo zcela amatérské úrovni. Může se jednat o zachycení okamžiků z každodenního všedního života nebo o snímky oficiálních a slavnostních událostí.

Děti – do určitého věku – jsou přirozené a bezprostřední, je potřeba je pro fotografování buď zaujmout a do celé činnosti zapojit, nebo dokázat, aby fotografovu přítomnost vůbec nevnímaly, a zachytit je tak při jejich přirozeném chování. Stejně důležitá je i práce s rodiči, pokud nefotografujete vlastní děti. Kniha proto vedle pouze čistě fotografických témat, jakými jsou například osvětlení, kompozice, zachycení akce a pohybu nebo využití hloubky ostrosti, obsahuje i celou sbírku návodů, jak z fotografování udělat zajímavé chvilky pro všechny zúčastněné.

Do knihy přispěla svými fotografiemi řada autorů. Více o jejich tvorbě se dozvíte, pokud využijete odkazy uvedené v knize a navštívíte jejich osobní, nebo veřejné fotogalerie.
Pěkné dětské fotografie mají dnes mnoho využití. Můžeme udělat brilantní album, promítat obrázky na počítači nebo v T V a vytvářet vlastní fotoknihy.

Citátem jsem recenzi začal, citátem ji i zakončím:
„Volba dítěte, jako objektu našeho fotografického zájmu, nám umožní více proniknout i do našeho vlastního života. Učíme je a vedeme, ale i děti jsou našimi učiteli. Mají všechnu moudrost, kterou jsme posbírali na světě, a můžeme se od nich mnohému naučit. Jsou to upřímní, spontánní a často bezstarostní malí tvorové, a to nemluvím o jejich rozkošných gestech a schopnosti hrát si.  Ať už jste naprostý začátečník nebo pokročilý fotograf, čeká nás úrodný a odměňující postup. Oslavíme to tím, že začneme fotografovat! Já doufám, že v této knize najdete inspiraci a povzbuzení, abyste mohli následovat touhu po vzniku fotografií, které zachytí duši dítěte.“

Po prostudování knihy a zejména po absolvování doporučených cvičení, určitě mi dáte za pravdu, že se autorkám jejich záměr podařilo splnit. 

Doc. Arnošt Katolický
15. září 2009.
 

 
 
 
 
 
 

www.akamonitor.cz