AKA - MONITOR

DIGIFOTO

 
 
 

REPORTÁŽE
 
 
 
MONITOR
 
DIGIFOTO
 
RECENZE
 
FotoVideo
 
PhotoLife
 
Fotoalba
 
ODKAZY
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

D I G I T Á L N Í   F O T O G R A F I E
AIPTEK Pocket DV 3300
doc. ing. Arnošt Katolický, CSc (c)

 
 

Informace o užitečných zajímavostech


AIPTEK Pocket DV 3300 – vyplatí se koupit?

      Při své návštěvě prodejny plzeňské firmy CityComp, sídlící vedle plzeňské radnice na Náměstí Republiky, jsem si povšiml kapesní kamerky, kterou právě prezentoval obchodník klientovi. Když jsem před nedávnem hledal variantu pro digitální záznamník, setkal jsem se s celou řadou produktů, které v sobě integrovaly přehrávač MP3, FM rádio, hlasový záznamník s USB připojením na počítač. Až na jedno zařízení, které jsem posléze zakoupil, mne moc nenadchly už proto, že byly po mechanické stránce nedokonalé, ovládání měly nepřirozené atd. Napadlo mne, že by mohlo být zajímavé pohrát si s produktem, který v sobě integruje:
- digitální fotoaparát
- digitální videokamerku
- webovou kameru
- Hlasový záznamník
- přehrávač MP3 souborů
- USB externí disk.

     Představu o DV3300 si můžete udělat pomocí slideshow, obsahující 21 fotografií. Klikněte, prosím na tuto ADRESU.

     Byl jsem připraven na to, že půjde opět spíše o hračku než o opravdový nástroj pro fandy. Věřte, nevěřte, byl jsem velmi překvapen zjištěním, že to opravdu funguje a to v přijatelné kvalitě odpovídající ceně.
     Na notebooku jsem si připravil několik hudebních nahrávek ve formátu MP3. Do Pocket DV 3300 ( dále jen 3300 ) jsem vložil 256 MB SD kartu. 3300 jsem připojil k počítači a z paměti 3300 se stal další výměnný externí disk. Pomocí průzkumníku jsem na kartě zřídil adresář MP3 a do tohoto adresáře jsem nahrál MP3 soubory. Zapnul jsem počítač, ovládací kolečko jsem pootočil do polohy odpovídající přehrávání MP3, na výklopném LCD displeji jsem uviděl nabídku písniček. Do zdířky pro sluchátka jsem připojil kablík od reproduktorů, vybral jsem jednu písničku a stiskl jsem tlačítko OK na ovládacím panelu 3300. MP3 skladba se přehrávala ve slušné kvalitě. Tím jsem měl odzkoušeny dvě funkce: MP3 a USB přenosy.
     Ovládací kolečko jsem nastavil na režim voice, abych vyzkoušel funkci hlasového záznamníku. Pustil jsem radio - jako zdroj hlasu - a stiskl jsem OK abych aktivoval funkci záznamu. Zaznamenal jsem cca 5 minut hlasových zpráv. Záznam obsadil cca 6 MB paměti. Otočil jsem kolečko režimů na PLAY, vybral jsem na displeji příslušný záznam a stiskl OK. Hlasový záznam, pořízený ve vzdálenosti 2 až 4 metry od zdroje ( radia )  se velmi srozumitelně přehrál.
     Ovládací kolečko jsem nastavil na režim fotografování. V MENU jsem zvolil kvalitu "fine", expozici jsem neovlivňoval ( EV ), vyvážení bílé jsem ponechal na AUTO, blesk jsem  vypnul. Abych snadněji rozlišil jednotlivé experimenty, nastavil jsem zobrazování data ( date stamp ) na ON. Abych mohl sledoval proces na displeji, nastavil jsem v MENU displej na ON ( zobrazovaly se všechny indikační ikonky).  Zbývalo odkrýt objektiv a stisknout spoušť. Výsledek své snahy jsem si prohlédl v režimu PLAY. V indexovém zobrazení záznamů jsem si vybral jpg snímek a stiskl OK. Na LCD displeji se zobrazila miniatura snímku. Později jsem si na počítači ověřil, že kvalita snímku při nastavení 2048 x 1536 byla pro reportážní rodinné účely přijatelná. Ověřil jsem si, že na 64 MB kartu se vejde v tomto rozlišení ve verzi FINE cca 90 snímků.
     Vyšel jsem na balkón domu, nastavil ovládací kolečko na režim VIDEO, v MENU jsem ponechal nabídnuté rozlišení na 320 x 240, zvolil jsem mode FINE a stiskl jsem spoušť. Na displeji se objevila ikonka nahrávání. Po 5-ti minutách nahrávání jsem záznam videoklipu ukončil. Při tomto nastavení byla spotřeba paměti cca 40MB. Při verzi "standard" by to byl poloviční spotřeba paměti. Stačilo pootočit ovládací kolečko na PLAY, vybrat v indexu příslušný záznam /soubor a stisknout OK. Na LCD displeji se přehrál záznam včetně zvuku! Pro účel ověření spojení 3300 s TV jsem pořídil záznam v rozlišení VGA ( 640 x 480 ). Po připojení 3300 k TV pomocí dodaného kabelu jsem přehrání zopakoval a záznam se přehrál. Soubor s klipem jsem po USB zkopíroval na počítač a přehrání zopakoval. V obou případech odpovídala přehrávka podmínkám, za kterých byla pořízena. Předpokládám, že nižší, nicméně přijatelná, kvalita byla především ovlivněna odpovídající frekvencí snímky/vteřinu. Během snímání videa jsem měl možnost použít digitální zoom k přiblížení a vzdálení objektu od objektivu.
     Funkce webové kamery jsem u 3300 nestačil vyzkoušet.
     Technické parametry jsem převzal ze stránek firmy CityComp:
Hardwarové rozlišní: 2048 x 1536 (3 Mega)
Interní paměť: 16 MB Flash
Rozšiřitelná paměť: vestavěný slot na SD karty (MMC kompatibilní)
Podpora SD/MMC karet, do 256MB

Hlavní funkce:
- Digitální videokamera
o 640 x 480 pixelů / do 10 snímků za sekundu
o 320 x 240 pixelů / do 20 snímků za sekundu
o velikost záznamu omezena pouze velikostí použité paměťové karty
- Webová kamera
o 320 x 24 pixelů / do 30 snímků za sekundu
o záznam videa přímo do počítače
- Digitální fotoaparát
o 2048 x 1536 (3 Mega)
o 1600 x 1200 (2 Mega)
o 640 x 480 (VGA)
- Digitální diktafon
o Možnost nahrávání zvukového záznamu
o Umožňuje hlasová komentář digitálních fotografií a videozáznamů
- MP3 přehrávač
o Přehrávání hudby ve formátu MP3
o Možnost nahrát více než 120 skladeb (při použití 256MB SD karty)
- USB připojitelný disk
o Možnost přenášení velkých množství dat
- TV-OUT: podpora NTSC/PAL barevný systém
o Možnost přímého propojení s televizorem
o Prohlížení digitálních fotografií na televizoru
o Přehrávání digitálního videa na televizoru
Příslušenství dodávané s kamerkou:
- ministativ
- stereo sluchátka
- značková brašna Aiptek (upínaní na opasek nebo popruh na krk)
- opěrka ruky pro filmování
- audio/video kabel pro propojení s televizorem(resp. Videorekordérem)
- USB kabel pro propojeni s počítačem

Závěr
Na trhu se nabízí DV3300 za 4 - 4,5 tis. Kč. Komu nevadí trochu pomalá funkce při fotografování a to, že kvalita snímků nedosahuje úrovně snímků pořízených předními značkovými objektivy, může byt - při uvedené ceně - s DV3300 spokojen. Jde především o priority s jakými přistupuje uživatel k hodnocení.

        Děkuji plzeňské firmě CityComp za ochotu, s kterou vyšla vstříc mému zájmu o ověření možností AIPTEK Pocket DV3300.

www.akamonitor.cz
www.citycomp.cz

doc. Arnošt Katolický
2. září 2004.

 

Uvítám připomínky, upřesnění a náměty na doplnění obsahu stránky
doc.aka@akamonitor.cz

 

 

 

Správce obsahu a webmaster: doc. Arnošt Katolický
Upozornění: neručím za event. škody vzniklé užitím informací obsažených na této stránce!