KaZaA - DirectConnect - Výměnné sítě - P2P
 

AKA MONITOR

 

doc. ing. Arnošt Katolický, CSc.

 
RECENZE KNIH Ekonomikcá fakulta ZČU
 
Recenze knihy
KaZaA   DirectConnect   eDonkey   BitTorrent a další 
Průvodce výměnou souborů přes internet
 
 

      Kniha má podtitulek „ Průvodce výměnou souborů přes internet“. Tomu vděčí a bude vděčit  řada lidí za to, že si knihy povšimnou. Překonají strach, který v nich může vzbudit hlavní název knihy: „KaZaA, DirectConnect, eDonkey, BitTorrent a další“. Kniha bude přitažlivá a užitečná především pro čtenáře, kteří hledají odpovědi na konkrétní otázky, které jim vyvstaly při práci v sítích P2P. Je nabitá podrobnými informacemi k jednotlivých sítím, principům i programům. Byla by však velká škoda, kdyby se ke studiu knihy nedostala i širší „internetová veřejnost“.
      Obsah knihy představuje pozoruhodné nahlédnutí do zvláštního světa, který zůstává většině lidí zcela skryt. Cituji z úvodu knihy: „Stěží najdeme úžasnější a více fascinující využití internetu než je právě využívání programů a systémů pro výměnu souborů“. Názorů na oprávněnost této formulace může být řada, jedno je však zřejmé: kdo z lajků si dokáže při čtení vybírat to, čemu dokáže porozumět, bude překvapen především informacemi o rozsahu a vnitřním „životě“ těchto sítí. Jde o bohatý a proměňující se svět. Výměnné systémy a programy pro sdílení a výměnu souborů v současné době silně trpí tím, že jsou zneužívány ve velkém rozsahu pro nelegální získávání obsahu.
      Sítě sloužící pro výměnu souborů jsou přitažlivé hned z několika důvodů:
- kvůli obsahu, kterým je hudba, filmy, obrázky a programy
- kvůli moderní technologii, která zejména mladé lidí fascinuje
- kvůli relativně snadné dostupnosti obsahu, který je v síti vyměňován.
Problém s nelegálností chování části účastníků výměnných sítí nic nemění na tom, že jde jak po technické, tak po sociální strance o systém s velkými a dosud z velké části nevyužitými možnostmi.  O tom, že zájem o tuto oblast rychle roste, svědčí skutečnost, že  názvy P2P sítí a programů, které podporují jejich činnost stojí na špici žebříčků nečastěji zadávaných klíčových slov ve světových vyhledávačích. Počet uživatelů, připojených programem KaZaA, který je nejpoužívanějším programem v dosud nejznámější síti FastTrack ( a v síti iMesh ) , dosahuje v každém okamžiku asi 5 milionů ( uvedeno v knize ).
       Vynálezci systémů pro propojení jednotlivých uživatelů na Internetu nabízí
možnost propojení miliónů lidí celého světa pomocí sítí „Peer To Peer“ (P2P). To je jistě úžasné, avšak v praxi na uživatele číhá celá řada problémů. Kniha CPressu uvádí do problematiky včetně triků a zákoutí, a ušetříte tak stovky hodin strávených hledáním cestiček k cíli. Mezi tyto problémy patří i již zmíněný problém s legálností činnosti ve výměnných sítích. ( Uživatelé si mezi sebou vyměňují mnohdy obsah bez svolení autorů nebo vydavatelů). Kniha může přispět k tomu, aby se využívání této – jak mnozí tvrdí - "největší věci na celém Internetu" dělo  bez porušování zákona.
      V knize se především dozvíte:
- jak výměnné systémy vznikly a jak fungují
- jaké existují sítě, principy a programy pro přístup k  sítím
- jaké jsou rozšiřující moduly k programům, kde je vzít a jako je nastavit
- jak s programy v sítích pracovat a jak sdílet vlastní soubory,
- seznámíte se s možnostmi pokročilého vyhledávání a s nejrůznějšími poctivými kouzly a pro úplnost i
s některými špinavými triky
– zjistíte co je a co není v P2P sítích legální a jak chránit svůj počítač i data
To vše se bude týkat celé řady systémů - především systémů KaZaA, eDonkey, BitTorrent a DirectConnect, které patří k nejvyužívanějším.
      Detalní informaci o obsahu knihy se dozvíte na stránkách vydavatelství CPress. WWW adresu uvádím pod recenzí.
Pro okamžitou orientaci v obsahu uvádím následující výběr poznatků:
- konkrétní činnosti při používání výměnných systémů 
- princip decentralizované sítě
- hlavní pozornost je věnována  sítím FastTrack, neboli KaZaA, DirectConnect s DC++ a BitTorrent
- klientské programy pro síťě Gnutella, MP2P,eDonkey2000 (a Overnet), WinMX.
- podíly jednotlivých systémů, jejich přednosti a nevýhody
- kde získat jednotlivé klienty pro určité sítě
- podobný průvodce programu K++ (Clean Kazaa) - ovládání , možnosti vyhledávání , řízení downloadů ,nastavení programu, rozšiřujícím modulúm K++
- podrobné informace o systému DirectConnect s DC++ a jeho "veřejná a tajná bratrstva" Krok za krokem je probírán program DC++ a jeho ovládání
- veřejně dostupné huby, míra jejich obliby a jejich užití a dodržování pravidel
- práce  s downloadovací frontou a jak vyhledávat
- aktivní a pasivní připojení a jak ho nastavit i za firewallem nebo routerem
- rady jak vytížit linku co nejvíc, jak vybrat vhodnou dobu, jak se stát t. zv. „pijavicí“ 
- jak rychle zjistit, jestli uživatelé hubu mají soubory, které chci a jak se bránit downloadu od příliš pomalého uživatele?
- užitečnou může být i informace o české verzi DC++: CZDC++
- zjistíte co jsou to Hash links – odkazy na ověřené soubory a seznámíte se se zajímavou metodou t. zv. "http tunnelingu".
      Jedna celá kapitola 4 je věnována eDonkey, WinMX, BitTorrent a další programy pro výměnu souborů
      Poslední, pátá kapitola  je věnována především problematice ochrany, anonymizace, řešení firewallů a routerů a dalším technickým otázkám a problémům,
      V knize jsou uvedeny užitečné internetové adresy, údaje o serverech, cenách a další informace.
      Pokud se týká ČR, je v knize uvedena zajímavá specialita: u uživatelů ČR je mimořádně rozšířen DirectConnect, (který je ideální pro rozměr ČR a SR). Čeští uživatelé vytvářejí české komunity , do kterých se připojují především oni a komunikují v češtině. Existuje česká verze programu DC
++, který rozšiřuje funkce původní verze.
      Adresa s nabídkou knihy na firemním portálu vydavatelství CPress:
http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=1466&SearchText=KaZaA&SearchType=4
      Knihu doporučuji především všem fandům výměnných sítí. Unikátní příležitostí k nahlédnutí do málo známé - přesto, že hojně využívané - oblasti celé internetové „galaxie“ je kniha bezesporu pro všechny čtenáře, kteří se zajímají o to „kam se ten náš svět vyvíjí“ a co všechno se v něm děje. Nechcete-li hledat informace o výměnných sítích kousek po kousku na stovkách webových adresách, sáhněte po této knize.

Arnošt Katolický
23. února 2005.
doc.aka@akamonitor.cz
www.akamonitor.cz

 

 
doc.aka@akamonitor.cz