Nejnavštěvovanějšími stránkami jsou weblogy: ITSM/ITIL, VISIO, e-Learning, digifoto a j.
     

Doc. Ing. Arnošt Katolický, CSc

AKADEMIE MANAGEMENTU AKA-KONZULT

HOME

KONTAKT

Poradenství, vzdělávání a zpravodajství

SOUDNÍ ZNALEC

A K A   M O N I T O R


RECENZE
----------
DigiFoto
----------
E-books
 

 

NOVINKY
ČASOPISY

 

MAPA

 
E-books
Projekt. manag.
Znalost. manag.
E- business
E-learning
Nová ekonomika
Inovace
Reportáže
Recenze
Foto-Video
 

Měsíční
návštěvnost
AKA MONITORu
v prosinci 05
242.365
přístupů

 
aaa

K N I H Y - R E C E N Z E - 2001 až 2007

 

300 nejzábavnějších her
pro děti každého věku
Hry na ven, na doma i na cesty

Cornelia Nitsch
 


 

         

Z německého originálu „300 Spiele, drinnen, draufíen, unterwegs“, vydaného nakladatelstvím Verlag Eugen Ulmer GmbH & Co přeložila Mgr. Dagmar Brejlová. Originální vydání - Verlag Eugen Ulmer KG, Stuttgart, Germany, 2005.  České vydání: GRADA, 2007

“Okořeňte si narozeninovou oslavu, letní dovolenou nebo krásné nedělní odpoledne, vydejte se do světa her.“  Těmito slovy vyzývá autorka čtenáře v předmluvě ke knize. Kniha si zaslouží pozornost nejen pro bohatství her, které prezentuje, ale i pro stručnou, ale věcnou a pravdivou předmluvu, pojednávající o významu her pro vývoj a výchovu dětí. Proto si také při charakteristice knihy vypomáhám volnými citacemi z této předmluvy.
Příležitostí ke hrám a zábavě je vždy plno. Hrát si můžeme nejen doma, v tělocvičně nebo na hřišti, ale i v lese, na louce, u vody, v parku. Autorka zdůrazňuje, že fantazii rodičů i dětí se meze nekladou. Ani jízda v autě nemusí být nudná, nebudeme-li chtít.
Kniha 300 her je rozdělena do 3 částí:
- Hrajeme si doma
- Hrajeme si na cestách
- Hrajeme si v přírodě
Kniha obsahuje nejen s
outěživé a pohybové hry , ale i kouzla a čáry,  procvičování pozornosti , psaní a malování , říkadla, písničky, básničky, návody v duchu hesla „kdo kutí, nezlobí“ a  všeobecné tipy.  
Autorka v knize soustředila nejzábavnější hry pro děti každého věku. Dětem, ale i rodičům připomíná pravidla a návody částečně zapomenutých her.  Seznamuje s hrami, které spatřily světlo světa před více než sto lety. Vyzývá rodiče a starší sourozence, aby oprášili vzpomínky na dětství a mládí a zpestřili si odpoledne s dětmi, využili drobné, avšak podnětné příležitosti ke společné hře a zábavě.
V knize si vzpomenete společně s autorkou na to, že čepice z novin přece patří k nepostradatelným dovednostem každého rodiče. A kdybyste náhodou zapomnělí, jak taková čepice vzniká, můžete si v knize přečíst návod. A nejen na čepici, ale i na letadlo z papíru, které lze navíc vyrobit mnoha způsoby.
Kromě dobře známých her přidává i hry nové.
Hry, s nimiž čtenáře kniha seznamuje, zpravidla bývají vyhledávány především městskými dětmi, pro něž není samozřejmostí zahrada u domu a volný prostor. 
Hry jsou v knize pojaty jako hodnotná náplň volného času tráveného s dětmi, kdy se při hrách s dětmi rodiče lépe poznávají, dávají dětem model chování a naznačují jim, že jsou s nimi rádi; učí je novým dovednostem, rozvíjejí jejich pohybový i myšlenkový vývoj. Autorka zdůrazňuje poznání, že hry přispívají k prohloubení rodinných vztahů, vnášejí do nich klid, pohodu a radost. Hry proto nejsou určeny pouze dětem, ale i dospělým. A tomu odpovídá i výběr her zařazených do této zajímavé knihy.
V první kapitole
se autorka věnuje tradičním hrám, které se nejvíce uplatní doma. Zaměřuje se na skupinové i  individuální hry. S návody této knihy se můžete se těšit na napětí i legraci, můžete se přestat bát deštivého počasí a nudy. Všechny hry v této kapitole lze provádět také na malém prostoru. Nabízejí rodičům i dětem nové podněty a zkušenosti; nabízejí zábavu i pro narozeninové oslavy a lék na spatné počasí.
Druhá kapitola se věnuje hrám na cesty. Známe to všichni, jakmile se dětí začnou v autě postrkovat, začnou zlobit, provokovat nebo odmlouvat, je patrné, že na ně doléhá nuda nebo únava. Podle autorky stačí velmi málo, aby děti zapomněly, jak dlouhá cesta na ně ještě čeká, a dobře se bavily. Ani v tomto případě se fantazii meze nekladou, hry navíc není nutné využívat pouze na cestách. Hry mohou být pomocí i při několikahodinovém čekání u lékaře, které dokáže potrápit nejen dětí, nýbrž i dospělé.
Třetí kapitola se věnuje hrám v přírodě. Obzvlášť dětí z velkých měst mívají výlety dá přírody moc rády. S nadšením si prohlížejí zvířata, která jen tak nevidí, učí se nové květiny, sbírají kameny, kochají se potůčky a vysokou trávou. Rodiče si při tom přírodu užívají se stejnou horlivosti. V třetí kapitole najde čtenář nápady, jak si užít radost z přírody. K některým hrám uvedeným v této kapitole budou děti potřebovat trochu pomoci a vysvětlování. Hlavním cílem her v přírodě je zábava a dobrá nálada, ale neuškodí nenápadné spojení zábavy s poučením.
Zajímavé jsou i všeobecné tipy a rady, mezi něž autorka zařadila:
- Hádanky – a čas letí jako o závod
- Jazykolamy – rychlejší vyhrává
- Kdo začne?
- Nekonečné příběhy
- Rozpočítávání
- Už jdu!
- Vedoucí hry 
- Vykupování fantů 
Autorka hovoří srozumitelným jazykem, takže starší děti se podle návodů „obslouží“ samy. Výběr her a dalších zábavných aktivit je natolik rozsáhlý, že si každé dítě i každý rodič snadno najde tu pravou zábavu pro konkrétní situaci.

Kniha 300 her pro děti není jedinou knihou z dané kategorie, která zasluhuje
pozornost dětí a rodičů. Mezi další úspěšné tituly GRADY patří:
- Hry a pohádkové čarování - Pro děti od 6 do 11 let
- Hrajeme si a tvoříme se skřítky - Naděžda Kalábová
- Nejlepší nápady pro děti - Výtvarné náměty pro celý rok - Alena Kulhánková
- Hry na dětské tábory - Edita Doležalová
- Výtvarné hrátky pro nejmenší - Aneb Tvoříme po celý rok - Petra Vondrová
- Pohádkové příběhy k zábavě i k učení - Renata Šikulova, Vlasta Rytířová
  
Arnošt Katolický ©
Doc.aka@akamonitor.cz
http://www.akamonitor.cz/
4. února  2007.

 

Další recenze ZDE

 
 

Nejnavštěvovanější  weblog věnovaný tématu "ITSM - ITIL"
(
IT Infrastructure Library)

PODCSASTING
nový weblog věnovaný PODCASTINGU

Katalog recenzí

 

   Autor obsahu a webmaster: doc.aka@akamonitor.cz

//-->